Długofalowa współpraca badawcza Politechniki Gdańskiej z firmą HUSAR Budownictwo Inżynieryjne S.A. | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-04-01

Długofalowa współpraca badawcza Politechniki Gdańskiej z firmą HUSAR Budownictwo Inżynieryjne S.A.

Zespół prof. Mąkinii (WILIŚ PG) z przedstawicielami firmy HUSAR S.A.
Fot. Krzysztof Krzempek, Politechnika Gdańska. Na zdjęciu od lewej: Jolanta Wysocka (Husar S.A), dr inż. Joanna Majtacz (WILiŚ PG), Kamil Mikołajczak- Dyrektor Kontraktu (Husar S.A), prof. dr hab.inż Jacek Mąkinia (PG), dr inż. Przemysław Kowal (WILiŚ PG), Paweł Kujawa - prezes zarządu HUSAR S.A., dr inż. Dominika Sobotka (WILiŚ PG), Agnieszka Kania - broker innowacji PG, dr inż. Hussein Al-Hazmi (WILiŚ PG).     
Współpraca Politechniki Gdańskiej z HUSAR S.A. rozpoczęła się w 2020 r. i mimo okresu pandemii kolejne badania na zlecenie firmy realizowane są sukcesywnie, zgodnie z założonym planem. Zakres współpracy jest też sukcesywnie poszerzany o kolejne zadania i modyfikowany zgodnie z zapotrzebowaniem spółki.

HUSAR Budownictwo Inżynieryjne S.A. [dalej HUSAR S.A.] jest polską firmą inżynieryjną, która specjalizuje się w budowie i modernizacji obiektów z obszaru ochrony środowiska, takich jak: oczyszczalnie ścieków i komunalne oraz przemysłowe ujęcia wody, transferze i wdrażaniu złożonych technologii (szczególnie w przemyśle chemicznym) oraz infrastrukturze komunalnej. Kontrakty o dużej złożoności technicznej zarządzane i realizowane są w formule Generalnego Wykonawcy i formule EPC (Engineering, Procurement, Construction).

Zlecenia realizowane przez Politechnikę Gdańską jak dotąd skupiają się na dwóch obszarach badawczych. Pierwszym z nich jest kontrola procesów korozyjnych, które zachodzą w ujęciach infiltracyjnych wody oraz opracowanie metod skutecznego ich zapobiegania. Współpraca w tym zakresie rozpoczęła się w 2020 roku i dotyczyła analizy dokumentacji projektowej pod kątem właściwego zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowych i armatury, stanowiącej wyposażenie ujęć infiltracyjnych wskazanych przez HUSAR S.A. Analiza została zrealizowana w Katedrze Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej Wydziału Chemicznego, pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Kazimierza Darowickiego, wybitnego specjalisty w obszarze korozji i zabezpieczeń antykorozyjnych.

- Celem analizy opracowanej przez nasz zespół badawczy było potwierdzenie wskazanych przez Firmę przyczyn powstawania dynamicznie zachodzących procesów korozyjnych oraz znalezienie skutecznego i trwałego sposobu zabezpieczenia danego ujęcia przed negatywnym wpływem korozji. Istotną kwestią było również określenie przyczyn zróżnicowanych procesów korozyjnych w ujęciach posiadających analogiczną budowę i lokalizację – tłumaczy prof. Kazimierz Darowicki.

W efekcie przeprowadzonych prac badawczych na Politechnice Gdańskiej został dobrany najbardziej optymalny system zabezpieczenia antykorozyjnego dla ujęć (z 15-letni okresem gwarancji skutecznej ochrony obiektów), który składa się z odpowiednio dobranej powłoki malarskiej, wraz z wykonaniem ochrony katodowej ujęcia. W kolejnych zleceniach Prof. Darowicki wraz z zespołem opracował dokumentację projektową ww. ochrony katodowej tj. projekt wykonawczy konstrukcji wsporczych pod montaż anod wewnętrznej ochrony katodowej oraz cały system ochrony katodowej i wraz z jej monitoringiem.

- Dzięki technologii opracowanej na Politechnice Gdańskiej zarówno HUSAR  S.A., jak i Użytkownik ujęć będą korzystali z systemu kontroli przebiegu procesów korozyjnych i oceny skuteczności zaprojektowanej ochrony katodowej. Monitoring pozwoli na szybsze wykrycie korozji oraz jej wczesne zapobieganie, co znacząco zmniejszy dotychczasowe koszty eliminacji korozji – komentuje Paweł Kujawa Prezes Zarządu spółki HUSAR.

Rozszerzenie współpracy z firmą na nowy obszar badawczy

Po nawiązaniu głębszej relacji Uczelni z Firmą i rozpoznaniu potrzeb przez Brokera Innowacji Politechniki Gdańskiej – Agnieszkę Kania współpraca rozszerzyła się na kolejny wydział i 2 kolejne katedry Uczelni. Współpraca z firmą koordynowana jest przez Centrum Transferu Politechniki Gdańskiej w porozumieniu z Zespołem Rzeczników Patentowych oraz Działem Radców Prawnych.

Drugi obszar badawczy, w którym prowadzona jest regularna współpraca dotyczy badań oczyszczania ścieków przemysłowych i opracowania skutecznej metody usuwania azotu. Badaniami z tego zakresu zajmują się dwie katedry z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG: Katedra Inżynierii Sanitarnej i Katedra Technologii Wody i Ścieków.

Dotychczas zespół badawczy profesora J. Mąkini współpracował z firmą HUSAR S.A. przy projekcie rozbudowy biologicznej oczyszczalni ścieków przemysłowych. – Zrealizowaliśmy prace badawcze, w wyniku których powstał m.in. komputerowy model reaktora biologicznego, służący do optymalizacji procesu usuwania azotu ze ścieków. Z kolei przy pomocy pilotowego reaktora naszej konstrukcji przeprowadziliśmy kolejne badania i wstępnie przetestowaliśmy koncepcję technologii usuwania azotów ze ścieków przemysłowych. – wyjaśnia prof. Jacek Mąkinia kierownik Katedry Inżynierii Sanitarnej.

Badania nad tą technologią są obecnie kontynuowane, m.in. w zakresie dostosowania jej do potrzeb konkretnej oczyszczalni ścieków. W 2021 r. zostały one dofinansowane z programu Inkubator Innowacyjności 4.0, realizowanego przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG.

75 wyświetleń