Politechnika Gdańska liderem konsorcjum realizującego zadanie Inkubator Rozwoju | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-10-18

Politechnika Gdańska liderem konsorcjum realizującego zadanie Inkubator Rozwoju

Konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Gdańska zrealizuje wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zadania Inkubator Rozwoju
Konsorcjum na czele z Politechniką Gdańską zostało zakwalifikowane jako partner Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w realizacji zadania „Inkubator Rozwoju”, w ramach projektu pn. „Science4Business - Nauka dla Biznesu” dofinansowanego z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Politechnika Gdańska zrealizuje Inkubator Rozwoju w partnerstwie z konsorcjantami: Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, spółki celowe: Excento sp. z o.o. i Univentum Labs sp. z o.o. wraz z Politechniką Poznańską i spółką Politechnika Innowacje sp. z o.o.

Kwota dofinansowania pozyskana przez nasze konsorcjum wynosi ponad 19 mln zł i była drugą co do wielkości na liście rankingowej partnerów, projekt realizowany będzie do końca roku 2028 r. Głównym celem partnerstwa z MNiSW jest zwiększenie efektywności organizacji badawczych w zakresie współpracy z biznesem i komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych.

Po stronie Politechniki Gdańskiej jednostką odpowiedzialną za realizację zadania jest Centrum Transferu Technologii, które koordynowało przygotowywanie merytoryczne wniosku projektowego.

- Z ogromną radością informuję o rozpoczęciu prac nad realizacją zadania Inkubator Rozwoju, które stwarza niepowtarzalne szanse dla wszystkich pracowników naukowych naszej Uczelni. Projekt ten jest kolejnym krokiem w stronę innowacji i realnym wsparciem rozwoju komercjalizacji badań naukowych.

Jako lider konsorcjum, które tworzą prestiżowe uczelnie wraz ze spółkami celowymi, dostrzegam ogromny potencjał współpracy w ramach tego partnerstwa. Wspólne działania pozwolą nam nie tylko na wymianę wiedzy, ale również na stymulowanie innowacyjnych rozwiązań, które mogą wpłynąć zarówno na rynek lokalny, jak i krajowy – komentuje Agnieszka Krawczyk-Kłos p.o. Dyrektora Centrum Transferu Technologii PG.

- Chciałabym również podkreślić zaangażowanie zespołu Centrum Transferu Technologii, który włożył wiele pracy w przygotowanie wniosku o dofinansowanie. To efekt strategicznego myślenia oraz determinacji w dążeniu do zapewnienia kompleksowego systemu wspierania komercjalizacji wyników badań na Politechnice Gdańskiej. Wierzę, że dzięki temu projektowi otworzymy nowe możliwości rozwoju dla naszych pracowników oraz dla całej społeczności akademickiej - uzupełnia.

Zakres działań w ramach zadania Inkubator Rozwoju 

  1. Mapowanie potencjału organizacji badawczych
  • mapowanie i wstępna selekcja istniejących wyników badań (technologii, wynalazków, itd.) pod kątem procesu komercjalizacji pośredniej i bezpośredniej, w tym badanie statusu własności intelektualnej,
  • identyfikowanie innowacyjnych badań naukowych oraz prac rozwojowych prowadzonych na uczelni i mających potencjał wdrożeniowy,
  • działanie realizowane będą przez Brokerów innowacji zgodnie z regulaminami zarzadzania własnością intelektualną poszczególnych jednostek.
  1. Marketing oferty technologicznej i badawczej
  • organizacja wydarzeń promujących oferty technologiczne i ofertę badawczą biznesu połączoną z business & science speed dating,
  • organizacja warsztatów i spotkań science to business dla wybranych branż.
  1. Prowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w odniesieniu do wyników badań o zidentyfikowanym potencjale komercyjnym
  • Finansowanie grantów w których zaplanowano prace B+R w zakresie:
    a) podnoszenia gotowości technologicznej: stworzenie lub udoskonalenie prototypów,
    b) podnoszenia gotowości ekonomicznej: identyfikacja docelowych branż i potencjalnych nabywców technologii,

    4. Dostęp do wiedzy i rozwój narzędzi dla zespołów zaangażowanych w transfer technologii.
     
  • działania zespołów brokerów innowacji z Centrów Transferu Technologii w zakresie zwiększania dostępu do wiedzy poprzez prowadzenie i rozwój baz danych promujących wyniki badań oraz ofertę uczelni.

Bieżąca aktywność konsorcjum

Trwają przygotowania do zawarcia umowy na realizację zadania z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zespoły zadaniowe podmiotów wchodzących w skład konsorcjum aktualnie prowadzą nabór na potencjalnych członków Komitetu Inwestycyjnego oceniającego wnioski grantowe dotyczące projektów o zidentyfikowanym potencjale komercyjnym. Finansowane przedsięwzięcia będą oceniane w oparciu o opisy badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych.

W regulaminie naboru projektów B+R do Projektu kluczowym kryterium formalnym będzie spełnienie zgodności założeń projektu z wybranym przez zespół badawczy KIS (I etap preselekcji). W konkursach będą finansowane wyłącznie projekty dot. inteligentnych specjalizacji o największym potencjale innowacyjnym i konkurencyjnym. Komitet Inwestycyjny będzie składał się w 60% z przedstawicieli środowisk biznesowych i funduszy inwestycyjnych oraz w 40 % z przedstawicieli środowisk akademickich.

78 wyświetleń