Powiększa się liczba gmin, które korzystają ze Standardów Dostępności opracowanych na PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-05-05

Powiększa się liczba gmin, które korzystają ze Standardów Dostępności opracowanych na PG

Zawarcie umowy licencyjnej przez Politechnikę Gdańską z gminą Olecko
Od lewej: Karol Sobczak burmistrz Olecka, dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. uczelni z Wydziału Architektury PG. Fot.. M.Szmyt / archiwum Urzędu Miejskiego w Olecku
Politechnika Gdańska i gmina Olecko zawarły umowę licencyjną na wdrożenie Standardów Dostępności. Tym samym Olecko dołączyło do grupy miast, które deklarują tworzenie rozwiązań architektonicznych dostępnych dla wszystkich użytkowników, w tym osób ze szczególnymi potrzebami, tj. niepełnosprawnych, seniorów, rodziców z dziećmi w wózkach, czy kobiet ciężarnych.

- Zależy mi na tym, aby usługi i przestrzeń publiczna były dostępne dla naszych mieszkańców. Nie jest to łatwe, bo każdy z nas jest inny. Część z olecczan jest młoda, zdrowa i ma swoje oczekiwania. Inna grupa zaś czasowo lub stale zmaga się z różnymi ograniczeniami wynikającymi z wieku czy chorób, na przykład ma trudności w poruszaniu się, czy postrzeganiu świata. Uczymy się o potrzebach różnych grup społecznych. Szukamy najlepszych rozwiązań, by sprostać stawianym wymaganiom. W trakcie tych poszukiwań przeanalizowaliśmy wiele dokumentów, wprowadzających standardy opracowywane dla samorządów. Zdecydowałem się na zakup licencji na Standardy Dostępności dla kształtowania przestrzeni i budynków na terenie gminy Olecko. To dokument, który w przystępny sposób prezentuje wytyczne do projektowania i zagospodarowania wybranych przestrzeni publicznych. Zawiera niezbędne informacje i podstawowe rozwiązania. Wiem, że praca nad tym, by nasza gmina była dostępna dla wszystkich mieszkańców  to wieloletni proces. W Olecku dbam o to, by zmiana szła we właściwym kierunku – komentuje Karol Sobczak burmistrz Olecka.

Standardy Dostępności

Standardy Dostępności jest to zbiór wytycznych do projektowania i zagospodarowania przestrzeni publicznej zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, których twórcą jest dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. uczelni z Wydziału Architektury, pełnomocnik rektora PG ds. dostępności oraz członek Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Rozwiązania zawarte w Standardach Dostępności zapewniają osobom ze szczególnymi potrzebami możliwość realizacji swoich praw i aktywności w lokalnej społeczności. Będą one mogły swobodnie i w sposób samodzielny korzystać z miejsc publicznych takich, jak: ciągi piesze, parki, przystanki, skwer, ulica czy bulwar. Rozwiązania zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego pozwalają na większą integrację wszystkich mieszkańców i tworzenie miast, w których jakość życia będzie wzrastać.

Nad przygotowaniem i negocjacją warunków umowy licencyjnej na Politechnice Gdańskiej pracowali: mgr Mateusz Puchalski z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG, radca prawny Joanna Ratasiewicz z Biura Obsługi Prawnej Własności Intelektualnej i Projektów PG oraz rzecznik patentowy dr Justyna Pawłowska z Zespołu Rzeczników Patentowych PG.

Dotychczas umowę licencyjną na Standardy Dostępności zawarły z Politechniką Gdańską również następujące miasta i gminy: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Starogard Gdański, Konin, Poznań, Środa Wielkopolska oraz Kartuzy.  

32 wyświetleń