Trwa nabór wniosków do programu Inkubator Innowacyjności 4.0 | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-09-27

Trwa nabór wniosków do programu Inkubator Innowacyjności 4.0

nabór do programu Inkubator Innowacyjności 4.0
Do 2 listopada 2021 r. do godz. 10:00 trwa nabór wniosków do programu Inkubator Innowacyjności 4.0. Za jego realizację odpowiada konsorcjum w składzie: Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG oraz spółki celowej PG - Excento. Każdy z projektów zgłoszonych do programu przez pracownika naukowego Politechniki Gdańskiej może uzyskać dofinansowanie do 100 tys. zł. W przypadku studentów oraz doktorantów wymagane jest znalezienie opiekuna wśród kadry naukowej PG, który wejdzie w skład zespołu projektowego oraz złoży wniosek o finansowanie. Szanse na finansowanie mają projekty z wysokim potencjałem wdrożeniowym do przemysłu.

Centrum Transferu Wiedzy i Technologii w ramach Programu obsługuje finansowanie projektów w fazie proof of concept oraz prac ukierunkowanych na podnoszenie stopnia gotowości technologicznej (TRL) istniejących wynalazków, które charakteryzują się wysokim potencjałem wdrożeniowym, przez co mogą stać się przedmiotem zainteresowania partnerów biznesowych. Z finansów Inkubatora Innowacyjności mogą zostać pokryte wydatki na zakup m.in.: materiałów i surowców, drobnego wyposażenia laboratoryjnego, oprogramowania/licencji na oprogramowanie, zewnętrznych usług np. ekspertyz, raportów. Wsparcie z Programu może być także udzielone na wydatki związane z ochroną patentową, wraz z opłatami za zgłoszenia patentowe, delegacje krajowe i zagraniczne oraz udział w wydarzeniach o charakterze promocyjnym np. targach lub wystawach.

Spółka Excento natomiast w ramach Programu oferuje wsparcie w procesie zakładania spółki spin-off. Do finansowania z Inkubatora w zakresie powoływania spółki spin-off kwalifikują się m.in.: szkolenia z zakresu przedsiębiorczości i prowadzenia działalności gospodarczej, wycena technologii, analiza rynku dla zgłaszanego rozwiązania, koszty obsługi prawnej w procesie zakładania spółki, wsparcie merytoryczne przy powoływaniu spółki oraz różne formy promocji oferty spółki spin-off na targach, w mediach i portalach internetowych.

Brokerzy CTWT/ Excento mogą wytypować także inne formy wsparcia, które okażą się użyteczne w procesie powoływania spółki, w toku rozmów z zespołem badawczym.

Przy dokonywaniu zakupów oraz zamawianiu usług w ramach Inkubatora Innowacyjności 4.0 obowiązują procedury zgodne z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych. Każdy zgłoszony projekt otrzyma opiekę Brokera Innowacji, który będzie wspierał zespół projektowy w kontaktach z ekspertami PG (specjalistą ds. zamówień publicznych, rzecznikiem patentowym, radcą prawnym) oraz w kontaktach z partnerami/klientami biznesowymi, w celu doprowadzenia do komercjalizacji osiągniętych wyników przeprowadzonych prac przedwdrożeniowych.

Warunkiem niezbędnym do zgłoszenia projektu badawczego do Inkubatora Innowacyjności 4.0 jest wykazanie jego potencjału komercjalizacyjnego. W praktyce oznacza to, że wynalazek/rozwiązanie innowacyjne powinny być przedmiotem zainteresowania przedstawicieli przemysłu. W związku z tym w procesie kwalifikacji do finansowania z Inkubatora wymagane jest uzyskanie niezobowiązującej deklaracji od przedstawiciela firmy o potencjalnym zainteresowaniu wynikami prowadzonych prac badawczych.

Zgłoszenia do Programu w postaci wypełnionej Karty Projektu wraz z Kosztorysem należy składać elektronicznie na adres: inkubator.ctwt@pg.edu.pl, w tytule umieszczając adnotację „Inkubator Innowacyjności 4.0 – zgłoszenie projektu”. Zostaną one zweryfikowane pod względem formalnym, a następnie do zakwalifikowanych wniosków zostanie przydzielony opiekun projektu (Broker Innowacji CTWT lub Excento), który skontaktuje się bezpośrednio z Kierownikiem Projektu.

Szczegółowe informacje na temat Inkubatora Innowacyjności 4.0 znajdują się na stronie Programu. W razie wątpliwości związanych z udziałem w Programie, zachęcamy do zapoznania się z sekcją odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania